O PROJEKTE  +  KONTAKT

Sobota 4. 4. 2020  |   MENINY OSLAVUJE - Izidor

Články autora: Adam Šumichrast, historik

Zovretá päsť za pracujúcich

V decembri roku 2011 zomrel vo veku 57 rokov brazílsky futbalista, lekár a aktivista Sócrates. Sócrates je všeobecne považovaný za jedného z najlepších záložníkov vo futbalovej histórii.

Adam Šumichrast, historik
Štvrtok 26. 3. 2020


Bagelový hladomor

V polovici decembri 1951 začal v New Yorku štrajk pekárov, ktorí piekli „bagel“.

Adam Šumichrast, historik
Nedeľa 15. 3. 2020

40 rokov od masakry baníkov

V polovici decembra roku 1981 došlo k masakre štrajkujúcich baníkov na Dole Wujek v Katoviciach. Baníci začali okupačný štrajk namierený proti vojnovému stavu, ktorý vyhlásila poľská komunistická strana, aby efektívnejšie potlačila odpor v krajine.

Adam Šumichrast, historik
Nedeľa 1. 3. 2020

Socialistické Vianoce

Minulý režim, oficiálne ateistický, sa z pochopiteľných dôvodov snažil nahradiť náboženské prvky obdobia Vianoc. Stalinov Sovietsky zväz chcel koncom 30. rokov 20. st. nahradiť "Ježiška" postavou Ded Moroza.

Adam Šumichrast, historik
Nedeľa 16. 2. 2020

Červená Viedeň

Voľby v Rakúsku roku 1919 vyniesli absolútnu väčšinu sociálno-demokratickej strane. Odvtedy až po dnes platí, že vo Viedni vždy zvíťazí sociálna demokracia. „Červená Viedeň” v medzivojnovom období tvorila európsku výkladnú skriňu socializmu, socialistických myšlienok, ale aj praxe. Odmietajúc ako boľševizmus, tak aj reformizmus, ponúkol austromarxizmus špecifickú cestu.

Adam Šumichrast, historik
Utorok 4. 2. 2020

Najnovšie názory


ihodnoty_monitor