O PROJEKTE  +  KONTAKT

Sobota 4. 2. 2023  |   MENINY OSLAVUJE - Veronika

Články autora: Roman Michelko, politológ

Ako uchrániť demokratický parlamentný systém pred aktivistickým prezidentom

Keď sme v roku 1992 prijímali Ústavu Slovenskej republiky, ústavodarcovia predpokladali, že Slovenská republika bude sociálne a ekologicky orientovanou trhovou ekonomikou a zároveň aj parlamentnou demokraciou. Od roku 1992 však naša ústava prešla sedemnástimi novelami, čo je za dvadsaťšesť rokov úctyhodný výkon.

Roman Michelko, politológ
Utorok 2. 10. 2018


Dubček – Krátka jar, dlhá zima, alebo pokus o rekonštrukciu reality

V ostatnom čase sme boli svedkami viacerých pokusov o filmovú rekonštrukciu našej nedávnej minulosti. A treba hneď konštatovať, že kým Solčanskej politická agitka Únos či Nvotovej Mečiar sa jednoznačne radia do skupiny typických propagandistických agitiek, som presvedčený, že autori filmu Dubček – Krátka jar, dlhá zima, nemali takpovediac ideologické zadanie.

Roman Michelko, politológ
Piatok 24. 8. 2018

Stranícky establishment sa vyčerpal, začína nástup novej generácie politikov

Kríza straníckeho establishmentu štandardných strán je tristnou realitou. Model, keď štandardné strany v zásade sedemdesiat rokov po vojne ovládali politické smerovanie európskych krajín, sa chýli ku koncu. Politický stred sa zužuje a okraje politického spektra, ľavého či pravého, výrazne posilňujú.

Roman Michelko, politológ
Utorok 31. 7. 2018

Pohoda - festival politickej piesne alebo ako "slušné" Slovensko ukázalo svoju pravú tvár...

Keď pred takmer desiatimi rokmi začala Iveta Radičová svoju prezidentskú kampaň, zvolila si ako svoje ústredné heslo slušnosť. Akoby tým chcela naznačiť, že ľudia, ktorí ju podporujú, sú slušní a tí ostatní nie.

Roman Michelko, politológ
Sobota 21. 7. 2018

Hľadanie ľavicových alternatív

Letmý pohľad na volebnú mapu v krajinách Európskej únie jasne signalizuje, že štandardná európska ľavica je v ťažkej kríze.

Roman Michelko, politológ
Nedeľa 1. 7. 2018


ihodnoty_monitor