Sobota 4. 2. 2023 | MENINY OSLAVUJE - Veronika
Články autora: Roman Michelko, politológ
Ako uchrániť demokratický parlamentný systém pred aktivistickým prezidentom
Keď sme v roku 1992 prijímali Ústavu Slovenskej republiky, ústavodarcovia predpokladali, že Slovenská republika bude sociálne a ekologicky orientovanou trhovou ekonomikou a zároveň aj parlamentnou demokraciou. Od roku 1992 však naša ústava prešla sedemnástimi novelami, čo je za dvadsaťšesť rokov úctyhodný výkon.
Dubček – Krátka jar, dlhá zima, alebo pokus o rekonštrukciu reality
V ostatnom čase sme boli svedkami viacerých pokusov o filmovú rekonštrukciu našej nedávnej minulosti. A treba hneď konštatovať, že kým Solčanskej politická agitka Únos či Nvotovej Mečiar sa jednoznačne radia do skupiny typických propagandistických agitiek, som presvedčený, že autori filmu Dubček – Krátka jar, dlhá zima, nemali takpovediac ideologické zadanie.
Stranícky establishment sa vyčerpal, začína nástup novej generácie politikov
Kríza straníckeho establishmentu štandardných strán je tristnou realitou. Model, keď štandardné strany v zásade sedemdesiat rokov po vojne ovládali politické smerovanie európskych krajín, sa chýli ku koncu. Politický stred sa zužuje a okraje politického spektra, ľavého či pravého, výrazne posilňujú.
Pohoda - festival politickej piesne alebo ako "slušné" Slovensko ukázalo svoju pravú tvár...
Keď pred takmer desiatimi rokmi začala Iveta Radičová svoju prezidentskú kampaň, zvolila si ako svoje ústredné heslo slušnosť. Akoby tým chcela naznačiť, že ľudia, ktorí ju podporujú, sú slušní a tí ostatní nie.
Najnovšie názory
-
Slovensko potrebuje silnú a rešpektovanú vládu
Slovenská vláda stratila dôveru verejnosti.
-
Vláda vytvára chaos a nie reformnú jeseň
Pondelková tlačová beseda, kde vystúpil E. Heger, V. Lengvarský a M. Kolíková, len potvrdila ich krvavé oči voči opozícií a chuť priviesť celé Slovensko do chaosu (keď náhodou po ich roku a pol, tam ešte nie je).
-
Veľký protest proti vláde
Namiesto pomoci ľuďom sme už rok a pol svedkami škrtov sociálnych opatrení a zhoršovania postavenia pracujúcich, rodín či seniorov.
-
O krvavom štvrtku v San Franciscu
V júli roku 1934 došlo v USA k udalosti známej ako „Krvavý štvrtok“, počas ktorého polícia zastrelila dvoch štrajkujúcich a ďalším 100 spôsobila zranenia.
-
My a nie politici
Vyjadrenia ľudí k súčasnej situácii sa rôznia.