O PROJEKTE  +  KONTAKT

Štvrtok 21. 2. 2019  |   MENINY OSLAVUJE - Eleonóra

Články autora: Miloš Jesenský, spisovateľ

TRIEDNY BOJ ZA KLÁVESNICOU? Revolúcia vo svete nuly a jednotky

Keď som sa niekedy v októbri 1989 pod vplyvom istej slobodomyseľnej rozpravy s mojim bývalým stredoškolským profesorom dejepisu opýtal na povinnej prednáške z marxizmu-leninizmu lektora na teóriu sociálnej stratifikácie, bolo mi jasné, že som narazil a to nielen na limity vtedy vládnucej ideológie.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Nedeľa 27. 1. 2019


Tichá noc v zemi nikoho: Futbal a vianočný punč medzi zákopmi

Dnes to znie ako zázrak a ozajstný div to asi aj bol. Na Božie narodenie 1914 vyšli tisícky vojakov bez zbraní z podzemných bunkrov a zákopov, v ktorých si vyrobili provizórne vianočné stromčeky ozdobené tým, čo mali poruke. Zatiaľ čo iba deň predtým nastupovali vojaci na signál píšťalky k nemilosrdnému útoku, dnes sa s tými istými nepriateľmi bratali, spievali, pili a merali sily už iba vo futbalových zápasoch.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Nedeľa 23. 12. 2018

NEZOSTAŤ HLADNÝ: Zdeněk Burian medzi robotníkmi a trampmi

Tvrdí sa, že chudoba cti netratí, a to platí aj o skromných začiatkoch neskôr svetoznámeho akademického maliara Zdenka Buriana (1905-1981). Aj keď sa jeho kariéra začala odvíjať od práce pre nemajetné robotnícke vydavateľstvo, napokon ho predsa len naštartovala ku sláve uznávaného výtvarníka.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Streda 28. 11. 2018

ZÁHROBNÉ HOVORY: Na slovíčko s duchom Karla Marxa

Hoci je to už dávno, čo som pracoval v knižnici, vybavujem si úsmevnú príhodu, kedy sa na mňa so žiadosťou o kvalifikovanú pomoc obrátilo akési predčasne sčítané chlapča: „Ujo, vedeli by ste mi poradiť nejakú dobrú knižku o duchoch? Pretože minule som si požičal jednu, čo sa volala „Najväčší duchovia 20. storočia“, a vôbec to o nich nebolo!“ Po rokoch sa ale k podobnej knihe s plnou vážnosťou vraciam a objavujem v nej Karla Marxa.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Utorok 23. 10. 2018

POLITIKA IDE CEZ ŽALÚDOK: Beethoven namiesto knedlí?

Všetci dobre poznáme známe ľudové príslovie o tom, že „láska ide cez žalúdok“ a pritom sme občas medzi svojimi známymi počuli (mimochodom scestnú) poznámku, že by na politiku „veru žalúdok nemali“. Zamysleli sme sa však niekedy nad tým, že aj správa vecí verejných môže skutočne „ísť cez žalúdok“?

Miloš Jesenský, spisovateľ
Utorok 25. 9. 2018

Najnovšie názory


ihodnoty_monitor