O PROJEKTE  +  KONTAKT

Streda 18. 9. 2019  |   MENINY OSLAVUJE - Eugénia

Články autora: Miloš Jesenský, spisovateľ

VTEDY V AMERIKE: O metráku kníh a kukurici súdruha Chruščova

Možno na to existuje nejaký špeciálnejší výraz, ale ja tomu hovorím metrákové knihy. Čiže také, ktoré sa namiesto na kusy kupujú na metrák (myslené ako váhová jednotka), alebo presnejšie na metráž: „Potrebujem do kaviarne tak poldruha metra kníh, aby tam na poličkách čosi bolo.“ Teda niečo ako Svensk litteratur v nábytku vystavených interiérov predajní IKEA, kde, prosím pekne, aký to literárny šovinizmus, nájdeme iba švédskych autorov.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Štvrtok 8. 8. 2019


Gorbi to nevzdáva: „Ak ľudia nemajú radi marxizmus, mali by viniť Britské múzeum“

Michail Gorbačov (*1931) nepochybne patrí medzi najvýznamnejšie politické osobnosti druhej polovice 20. storočia. Ako jediný prezident Sovietskeho zväzu sa svojimi reformami pričinil, hoci neúmyselne, o rozpad Východného bloku, ale aj o ukončenie studenej vojny (o čo sa naopak snažil). Zatiaľ čo v Rusku mu mnohí nevedia prísť na meno, na Západe ho familiárne prezývajú Gorbi. Málokto však vie, do akej miery je životný príbeh tohto nositeľa Nobelovej ceny za mier spojený s dejinami sociálnej demokracie.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Štvrtok 25. 7. 2019

ČERVENÍ VIKINGOVIA: Islandská revolúcia hrncov a panvíc

Namosúrené tváre, zaťaté päste, obviňujúce pohľady. Silné ruky mávajúce nad hlavami kladivom či iným nástrojom proletárskej práce s nabrúsenými vidlami v zálohe. A naostatok ukoristené obrnené auto, navlas také, z akého kapoty pred viac ako storočím vodcovia ľudu zápalisto rečnili k zhromaždeniu.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Utorok 18. 6. 2019

ŽIADNE STRAŠIDLO POD POSTEĽOU: O zombie kapitalizme s láskou

Zatiaľčo v Manifeste Karla Marxa a Friedricha Engelsa z roku 1848 sa môžeme dočítať o „strašidle komunizmu obchádzajúcom Európu“, aktuálne politické pomery nielen na starom kontinente majú úplne novú mátohu. A nemyslíme tým ani tak pozoruhodné dielo „Marxove strašidlá“ francúzskeho autora Jacqua Derrida (1930-2004), ako knižku jeho britského kolegu Chrisa Harmana (1942-2009), ktorý nás už pred desaťročím vystrašil správou, že Európu v skutočnosti obchádza zombie kapitalizmu.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Utorok 7. 5. 2019

PODČIARKNUTÉ A SPOČÍTANÉ: Konečný účet Marxovi

„Úloha osobnosti v dejinách mi pripomína scénu z krčmy,“ filozofoval jeden z mojich priateľov sklonený nad krígľom zlatistého moku. „Dotyčný si objednáva jedno pivo za druhým a cíti sa pánom situácie, zatiaľ čo mu čašník zakaždým poznačí čiarku. No, a naostatok príde bez piva a štamgastovi vystaví účet. A toto, presne toto, sa stalo Karlovi Marxovi. Chápeš?“ Nuž, nechápal som, a preto si to poďme prebrať s čistou hlavou, politicky za triezva.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Štvrtok 28. 3. 2019

Najnovšie názory


ihodnoty_monitor