O PROJEKTE  +  KONTAKT

Sobota 4. 4. 2020  |   MENINY OSLAVUJE - Izidor

Články autora: Miloš Jesenský, spisovateľ

MEDZINÁRODNÝ DEŇ ŽIEN: Od rozhorčenia v uliciach ku gratulácii z vesmíru

„Na začiatku bola nespokojnosť,“ pripomína začiatky sviatku pracujúcich žien publicista Jan Sypal. „Rozhorčenie nad nerovnými podmienkami, ktoré uprednostňujú mužov pred ženami. Na konci potom vôňou kvetín a cukroviniek presýtený sviatok, u nás zdegradovaný komunistickým režimom, ktorý ho využil k vlastnej propagande. A to aj napriek jeho „imperialistickému“ pôvodu.“

Miloš Jesenský, spisovateľ
Nedeľa 8. 3. 2020


HODNOTY A ÚLETY: Ako „spraviť“ sociálnu demokraciu

„Poďme, prosím vás, spraviť sociálnu demokraciu. Ak môžeme, pomôžeme,“ prehlásil pred časom jeden z našich politikov približne na polceste svojej kariéry od členstva v hnutí politického nihilizmu ku ošúchanej stoličke predsedu strany, ktorá sa – už dlhší čas nepresvedčivo – údajne stavia na obranu kresťanských hodnôt.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Piatok 14. 2. 2020

PREDČÍTAČ BERNHARD SCHLINK: „Ľudia majú pocit, že ich sociálni demokrati opustili“

Zatiaľčo o herečke Cate Winsletovej si nielen filmoví fanúšikovia pamätajú, že v roku 2009 dostala Oscara za hlavnú ženskú úlohu vo filme režiséra Stephena Daldryho „Predčítač“, unikol zrejme širšej verejnosti fakt, že išlo o adaptáciu rovnomenného románu nemeckého spisovateľa Bernharda Schlinka (*1944). A drvivej väčšine divákov aj skutočnosť, že ide o človeka so silným životným príbehom napojeným na históriu sociálnej demokracie nielen v krajine na Rýne.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Utorok 7. 1. 2020

MADE IN DAGENHAM: Statočné ženy s ihlami a cvernami

7. júna 1968 sa vo Fordovej továrni v britskom Dagenhame vzbúrilo 187 krajčírok a prerušilo výrobu poťahov na autosedačky. K oprávnene rozhnevaným rebelkám žiadajúcim rovné platy pre všetkých a koniec diskriminácie ženskej práce sa čoskoro pripojili aj ich kolegyne z Halewoodu, pričom dokázali zastaviť kompletnú produkciu v automobilke.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Utorok 19. 11. 2019

OPTIMIZMUS MICHAILA SERGEJEVIČA: „Socializmus má veľkú budúcnosť“

Ani tri desaťročia od pádu železnej opony nebránia Michailovi Gorbačovovi (*1931) veriť myšlienke socializmu. Dômyselný architekt perestrojky, ktorý ukončil desaťročia studenej vojny a nositeľ Nobelovej ceny za mier má dnes politicky blízko práve ku sociálnym demokratom.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Utorok 22. 10. 2019

Najnovšie názory


ihodnoty_monitor