O PROJEKTE  +  KONTAKT

Štvrtok 12. 12. 2019  |   MENINY OSLAVUJE - Otília

Články autora: Miloš Jesenský, spisovateľ

MADE IN DAGENHAM: Statočné ženy s ihlami a cvernami

7. júna 1968 sa vo Fordovej továrni v britskom Dagenhame vzbúrilo 187 krajčírok a prerušilo výrobu poťahov na autosedačky. K oprávnene rozhnevaným rebelkám žiadajúcim rovné platy pre všetkých a koniec diskriminácie ženskej práce sa čoskoro pripojili aj ich kolegyne z Halewoodu, pričom dokázali zastaviť kompletnú produkciu v automobilke.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Utorok 19. 11. 2019


OPTIMIZMUS MICHAILA SERGEJEVIČA: „Socializmus má veľkú budúcnosť“

Ani tri desaťročia od pádu železnej opony nebránia Michailovi Gorbačovovi (*1931) veriť myšlienke socializmu. Dômyselný architekt perestrojky, ktorý ukončil desaťročia studenej vojny a nositeľ Nobelovej ceny za mier má dnes politicky blízko práve ku sociálnym demokratom.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Utorok 22. 10. 2019

DUCHOVNÁ PERESTROJKA: Tajný kresťan Gorbačov

Napriek tomu, čo sa oficiálne môžeme dočítať v dejepisoch, bolo ukončenie studenej vojny v skutočnosti dohodou malej skupinky kresťanov, tvorenej pápežom Jánom Pavlom II. (1920-2005), presbyteriánom Ronaldom Reaganom (1911-2004), metodistkou Margaret Thatcherovou (1925-2013) a pravoslávnym veriacim Michailom Gorbačovom (*1931).

Miloš Jesenský, spisovateľ
Štvrtok 19. 9. 2019

VTEDY V AMERIKE: O metráku kníh a kukurici súdruha Chruščova

Možno na to existuje nejaký špeciálnejší výraz, ale ja tomu hovorím metrákové knihy. Čiže také, ktoré sa namiesto na kusy kupujú na metrák (myslené ako váhová jednotka), alebo presnejšie na metráž: „Potrebujem do kaviarne tak poldruha metra kníh, aby tam na poličkách čosi bolo.“ Teda niečo ako Svensk litteratur v nábytku vystavených interiérov predajní IKEA, kde, prosím pekne, aký to literárny šovinizmus, nájdeme iba švédskych autorov.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Štvrtok 8. 8. 2019

Gorbi to nevzdáva: „Ak ľudia nemajú radi marxizmus, mali by viniť Britské múzeum“

Michail Gorbačov (*1931) nepochybne patrí medzi najvýznamnejšie politické osobnosti druhej polovice 20. storočia. Ako jediný prezident Sovietskeho zväzu sa svojimi reformami pričinil, hoci neúmyselne, o rozpad Východného bloku, ale aj o ukončenie studenej vojny (o čo sa naopak snažil). Zatiaľ čo v Rusku mu mnohí nevedia prísť na meno, na Západe ho familiárne prezývajú Gorbi. Málokto však vie, do akej miery je životný príbeh tohto nositeľa Nobelovej ceny za mier spojený s dejinami sociálnej demokracie.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Štvrtok 25. 7. 2019

Najnovšie názory


ihodnoty_monitor