O PROJEKTE  +  KONTAKT

Štvrtok 13. 12. 2018  |   MENINY OSLAVUJE - Lucia

Články autora: Miloš Jesenský, spisovateľ

NEZOSTAŤ HLADNÝ: Zdeněk Burian medzi robotníkmi a trampmi

Tvrdí sa, že chudoba cti netratí, a to platí aj o skromných začiatkoch neskôr svetoznámeho akademického maliara Zdenka Buriana (1905-1981). Aj keď sa jeho kariéra začala odvíjať od práce pre nemajetné robotnícke vydavateľstvo, napokon ho predsa len naštartovala ku sláve uznávaného výtvarníka.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Streda 28. 11. 2018


ZÁHROBNÉ HOVORY: Na slovíčko s duchom Karla Marxa

Hoci je to už dávno, čo som pracoval v knižnici, vybavujem si úsmevnú príhodu, kedy sa na mňa so žiadosťou o kvalifikovanú pomoc obrátilo akési predčasne sčítané chlapča: „Ujo, vedeli by ste mi poradiť nejakú dobrú knižku o duchoch? Pretože minule som si požičal jednu, čo sa volala „Najväčší duchovia 20. storočia“, a vôbec to o nich nebolo!“ Po rokoch sa ale k podobnej knihe s plnou vážnosťou vraciam a objavujem v nej Karla Marxa.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Utorok 23. 10. 2018

POLITIKA IDE CEZ ŽALÚDOK: Beethoven namiesto knedlí?

Všetci dobre poznáme známe ľudové príslovie o tom, že „láska ide cez žalúdok“ a pritom sme občas medzi svojimi známymi počuli (mimochodom scestnú) poznámku, že by na politiku „veru žalúdok nemali“. Zamysleli sme sa však niekedy nad tým, že aj správa vecí verejných môže skutočne „ísť cez žalúdok“?

Miloš Jesenský, spisovateľ
Utorok 25. 9. 2018

ČÍTAJME BULVÁR, PRIATELIA: Rady skúseného agenta mladšiemu

Ak si spomeniete na fantastický film Barryho Sonnenfelda „Muži v čiernom“, určite sa rozpamätáte aj na radu staršieho agenta „K“ mladšiemu kolegovi „J“, ktorou ho povzbudzuje ku čítaniu bulvárnej tlače. Práve v spravodajstve tohto typu môže totiž skúsené oko rozpoznať cenné údaje, ľudovo povedané objaviť prípadnú perlu pohodenú sviniam.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Štvrtok 6. 9. 2018

Príbeh prestrelenej knihy: Sociálna demokracia v roku 1968

„Narodil som sa v dome pri Jiráskovom moste v Prahe,“ píše v neformálnej spomienke na detstvo český publicista Adam Drda (*1971). „V izbe, kde sme spolu s matkou spávali, visela na stene knižnica a mala v bočnej stene dieru. Guľka, ktorá ju tam v auguste 1968 vyvŕtala, priletela oknom a zastavila sa v knihe indiánskych rozprávok.“

Miloš Jesenský, spisovateľ
Štvrtok 2. 8. 2018

Najnovšie názory


ihodnoty_monitor