O PROJEKTE  +  KONTAKT

Sobota 4. 7. 2020  |   MENINY OSLAVUJE - Prokop

Články autora: Miloš Jesenský, spisovateľ

ZAMESTNANCI, NIE OTROCI: Prvý štrajk v dejinách ľudstva

Väčšina z nás má z hodín dejepisu zafixovanú predstavu o nekonečných zástupoch zúbožených otrokov v starovekom Egypte, ktorí pod korbáčmi dozorcov ťahali, vláčili či dvíhali obrovské kamenné kvádre na stavbách pyramíd, chrámov a palácov vládnucej vrstvy. Zdá sa však, že táto predstava je na hony vzdialená skutočnosti.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Štvrtok 25. 6. 2020


STRATENÉ DETSTVO: Deti ako lacná pracovná sila

Sú to len deti, každé siedme z tých, čo žijú na svete. Nechodia do školy, nehrajú sa a nepoznajú detstvo.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Štvrtok 21. 5. 2020

SOCIALIZMUS DNES: „Zavrhli sme zlé odpovede, ale ostali dobré otázky“

Zatiaľ čo za ostatkami neoliberalizmu a jeho ideológiou v čase koronavírusu už pečatia náhrobný kameň v krypte dejín, nemali by sociálni demokrati neisto prešľapovať medzi pozostalými, obzvlášť keď ich sa táto pohrebná tryzna netýka. Alebo si naozaj myslíme, že po tých troch desaťročiach, počas ktorých bola spoločnosť nielen na Slovensku vystavená zlomyseľnému tlaku neoliberálnej a pravicovej politickej narácie, nemá azda ľavica čo povedať?

Miloš Jesenský, spisovateľ
Štvrtok 23. 4. 2020

MEDZINÁRODNÝ DEŇ ŽIEN: Od rozhorčenia v uliciach ku gratulácii z vesmíru

„Na začiatku bola nespokojnosť,“ pripomína začiatky sviatku pracujúcich žien publicista Jan Sypal. „Rozhorčenie nad nerovnými podmienkami, ktoré uprednostňujú mužov pred ženami. Na konci potom vôňou kvetín a cukroviniek presýtený sviatok, u nás zdegradovaný komunistickým režimom, ktorý ho využil k vlastnej propagande. A to aj napriek jeho „imperialistickému“ pôvodu.“

Miloš Jesenský, spisovateľ
Nedeľa 8. 3. 2020

HODNOTY A ÚLETY: Ako „spraviť“ sociálnu demokraciu

„Poďme, prosím vás, spraviť sociálnu demokraciu. Ak môžeme, pomôžeme,“ prehlásil pred časom jeden z našich politikov približne na polceste svojej kariéry od členstva v hnutí politického nihilizmu ku ošúchanej stoličke predsedu strany, ktorá sa – už dlhší čas nepresvedčivo – údajne stavia na obranu kresťanských hodnôt.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Piatok 14. 2. 2020

Najnovšie názory


ihodnoty_monitor