O PROJEKTE  +  KONTAKT

Sobota 24. 10. 2020  |   MENINY OSLAVUJE - Kvetoslava

Články autora: Miloš Jesenský, spisovateľ

PRECITNUTIE HOWARDA FASTA: Spisovateľ v službách chudobných

„Od začiatku ľavicovo orientovaný, veľmi plodný autor historických románov,“ dočítame sa o americkom beletristovi Howardovi Fastovi (1914-2003) v Encyklopédii spisovateľov sveta, ktorú ešte v roku 1987 pre slovenských čitateľov pripravil početný kolektív vydavateľstva Obzor.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Utorok 13. 10. 2020


TAK TO BOLO ZA KOMANČOV: „Indiánsky socializmus“ v Amerike

Zatiaľ čo výraz „za Komančov“ predstavuje v slovníku značného množstva ľudí zástupný termín príslovkového určenia času pre obdobie minulého režimu jednej štátostrany, pojem „indiánsky socializmus“ nie je zase až taký od veci, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Piatok 28. 8. 2020

ZAMESTNANCI, NIE OTROCI: Prvý štrajk v dejinách ľudstva

Väčšina z nás má z hodín dejepisu zafixovanú predstavu o nekonečných zástupoch zúbožených otrokov v starovekom Egypte, ktorí pod korbáčmi dozorcov ťahali, vláčili či dvíhali obrovské kamenné kvádre na stavbách pyramíd, chrámov a palácov vládnucej vrstvy. Zdá sa však, že táto predstava je na hony vzdialená skutočnosti.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Štvrtok 25. 6. 2020

STRATENÉ DETSTVO: Deti ako lacná pracovná sila

Sú to len deti, každé siedme z tých, čo žijú na svete. Nechodia do školy, nehrajú sa a nepoznajú detstvo.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Štvrtok 21. 5. 2020

SOCIALIZMUS DNES: „Zavrhli sme zlé odpovede, ale ostali dobré otázky“

Zatiaľ čo za ostatkami neoliberalizmu a jeho ideológiou v čase koronavírusu už pečatia náhrobný kameň v krypte dejín, nemali by sociálni demokrati neisto prešľapovať medzi pozostalými, obzvlášť keď ich sa táto pohrebná tryzna netýka. Alebo si naozaj myslíme, že po tých troch desaťročiach, počas ktorých bola spoločnosť nielen na Slovensku vystavená zlomyseľnému tlaku neoliberálnej a pravicovej politickej narácie, nemá azda ľavica čo povedať?

Miloš Jesenský, spisovateľ
Štvrtok 23. 4. 2020


ihodnoty_monitor