O PROJEKTE  +  KONTAKT

Pondelok 15. 7. 2019  |   MENINY OSLAVUJE - Henrich

Články autora: Miloš Jesenský, spisovateľ

ČERVENÍ VIKINGOVIA: Islandská revolúcia hrncov a panvíc

Namosúrené tváre, zaťaté päste, obviňujúce pohľady. Silné ruky mávajúce nad hlavami kladivom či iným nástrojom proletárskej práce s nabrúsenými vidlami v zálohe. A naostatok ukoristené obrnené auto, navlas také, z akého kapoty pred viac ako storočím vodcovia ľudu zápalisto rečnili k zhromaždeniu.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Utorok 18. 6. 2019


ŽIADNE STRAŠIDLO POD POSTEĽOU: O zombie kapitalizme s láskou

Zatiaľčo v Manifeste Karla Marxa a Friedricha Engelsa z roku 1848 sa môžeme dočítať o „strašidle komunizmu obchádzajúcom Európu“, aktuálne politické pomery nielen na starom kontinente majú úplne novú mátohu. A nemyslíme tým ani tak pozoruhodné dielo „Marxove strašidlá“ francúzskeho autora Jacqua Derrida (1930-2004), ako knižku jeho britského kolegu Chrisa Harmana (1942-2009), ktorý nás už pred desaťročím vystrašil správou, že Európu v skutočnosti obchádza zombie kapitalizmu.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Utorok 7. 5. 2019

PODČIARKNUTÉ A SPOČÍTANÉ: Konečný účet Marxovi

„Úloha osobnosti v dejinách mi pripomína scénu z krčmy,“ filozofoval jeden z mojich priateľov sklonený nad krígľom zlatistého moku. „Dotyčný si objednáva jedno pivo za druhým a cíti sa pánom situácie, zatiaľ čo mu čašník zakaždým poznačí čiarku. No, a naostatok príde bez piva a štamgastovi vystaví účet. A toto, presne toto, sa stalo Karlovi Marxovi. Chápeš?“ Nuž, nechápal som, a preto si to poďme prebrať s čistou hlavou, politicky za triezva.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Štvrtok 28. 3. 2019

TRIEDNY BOJ ZA KLÁVESNICOU? Revolúcia vo svete nuly a jednotky

Keď som sa niekedy v októbri 1989 pod vplyvom istej slobodomyseľnej rozpravy s mojim bývalým stredoškolským profesorom dejepisu opýtal na povinnej prednáške z marxizmu-leninizmu lektora na teóriu sociálnej stratifikácie, bolo mi jasné, že som narazil a to nielen na limity vtedy vládnucej ideológie.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Nedeľa 27. 1. 2019

Tichá noc v zemi nikoho: Futbal a vianočný punč medzi zákopmi

Dnes to znie ako zázrak a ozajstný div to asi aj bol. Na Božie narodenie 1914 vyšli tisícky vojakov bez zbraní z podzemných bunkrov a zákopov, v ktorých si vyrobili provizórne vianočné stromčeky ozdobené tým, čo mali poruke. Zatiaľ čo iba deň predtým nastupovali vojaci na signál píšťalky k nemilosrdnému útoku, dnes sa s tými istými nepriateľmi bratali, spievali, pili a merali sily už iba vo futbalových zápasoch.

Miloš Jesenský, spisovateľ
Nedeľa 23. 12. 2018

Najnovšie názory


ihodnoty_monitor