Voči sebe stálo 3500 baníkov organizovaných v United Mine Workers of America proti spoločnosti Cape Breton Development Corporation na ostrove Cape Breton v Novom Škótsku. Baníci požadovali zvýšenie miezd o 60 % v priebehu dvoch rokov. Na podporu štrajkového úsilia vzniklo Združenie manželiek baníkov (United Mine Workers Wives Association), ktoré zbieralo finančné prostriedky a poskytovalo stravu, finančnú podporu a ďalšiu podporu rodinám štrajkujúcich.

Štrajk bol radikálny a sprevádzali ho násilnosti. Keď sa začiatkom septembra 1981 v Sydney v Novom Škótsku stretol kabinet kanadského premiéra Pierra Trudeaua, štrajkujúci baníci vtrhli na letiskovú plochu a zahnali do kúta ministra financií Allana MacEachena a ministra zahraničných vecí Marka MacGuigana. Útoky proti majetku banskej spoločnosti začali v auguste a rýchlo sa stupňovali. V polovici septembra vybuchla v bani bomba a došlo aj k vykoľajeniu vagónov s uhlím.

Federálni sprostredkovatelia sa pokúšali vyjednať ukončenie štrajku a baníci trikrát odmietli predbežné zmluvy (posledná navrhovala 50 % zvýšenie miezd počas troch rokov. Štrajk sa nakoniec skončil 3. októbra 1981 predbežnou dohodou, ktorá v priebehu dvoch rokov zvýšila mzdy o 50 %.