Dozvedáme sa to v čase, keď má vláda historicky najnižšiu dôveru občanov.

Žiaľ, musíme skonštatovať, že sa tak udialo na podnet prezidentky. Je to síce jej právo, ale podobné referendá už v histórii boli, v rokoch 2000 a 2004. Tak prečo prišiel podnet zrazu teraz? Odkázať Slovensku, že občania, ktorí volia poslancov do Národnej rady, nie sú suverénom, je silná káva. Je to popretie právneho štátu a systému fungovania v demokracii.

My v Smere vždy rešpektujeme rozhodnutia súdu. A síce toto rozhodnutie rešpektujeme, nemôžeme sa s ním však stotožniť. Ak ľudia zvolia poslancov Národnej rady, mali byť mať možnosť im tento mandát aj vziať. Nemôžeme sa stotožniť s tým, že by mal byť 4-ročný mandát ľudským právom poslanca bez možnosti limitovania občanov. Nemôžeme sa stotožniť s tým, aby tu naďalej fungovala partia okolo Eduarda Hegera a Igora Matoviča, ktorá od základov likviduje tento štát.

A ČO TERAZ???

Podanie na medzinárodné inštitúcie má svoju relevanciu a váhu, avšak ide o beh na dlhú trať. A my čas nemáme. Pani prezidentka nám odkázala, že keď referendum chceme, máme si ho dať do Ústavy. Ale veď Ústava referendum pripúšťa a počíta s ním. Ústava hovorí o čom referendum byť nemôže – a skrátenie volebného obdobia poslancom sa tam nenachádza. Referendum môže byť o otázkach verejného záujmu – pýtam sa, či v súčasnej situácii nie je verejným záujmom zrušenie tejto koalície, ktorá ničí štát a ľudí, ktorí v ňom žijú

Ak pripustíme možnosť vsunutia referenda o predčasných voľbách do Ústavy, to predpokladá ústavnú väčšinu – nechce sa mi veriť, že ľudia z koalície, ktorí doposiaľ popierali toto referendum, priznajú zrazu právo ľuďom vyjadriť sa. Alebo snáď máme veriť Igorovi Matovičovi, ktorý zrazu ostro kritizoval prezidentku a akože „hájil“ právo ľudí? Nie, v princípe mu rozhodnutie Ústavného súdu vyhovuje.

Ďalšou možnosťou je naštartovanie novej petície – takej, ktorá bude v súlade s odôvodnením Ústavného súdu, ktorý kvôli prezidentke zmaril referendum. Stále tomu nemôžem uveriť a priznám sa vnímam to ako katastrofu. Nebudeme hnať ľudí do ulíc, ale čo s vôľou ľudí, ktorí petíciu podpísali a sú s referendom stotožnení….

Ak občania cítia naliehavú potrebu niečo zmeniť, malo a musí im to byť umožnené. A my sa musíme o to postarať a využiť všetky možnosti prinavrátiť občanom toto právo.